Elektroinstalace garáže
Elektroinstalace by neměla chybět v žádné garáži. Důvodů je hned několik – pohon garážové brány, osvětlení, alarm, kutilské nářadí… V garáži má jednoduše přívod elektřiny mnohočetné využití.
Promyslete si, co budete potrebovat
Kromě pohonu garážové brány, byste měli v garáži určitě počítat i s vnitřním osvětlením. Užitečné může být také venkovní osvětlení se senzorem pohybu, případně alarm. Pokud plánujete garáž využívat i jako dílnu, elektroinstalaci byste měli věnovat větší pozornost. Kromě dostatečného osvětlení budete potřebovat také dostatek vhodných zásuvek – vedle běžných 220 V, resp. 230 V zvažte alespoň jednu třífázovou 400 V zásuvku, která se hodí u výkonnějšího nářadí. Zapomínat není třeba ani na případné vytápění či temperování garáže, kde budete v případě elektrického topení také potřebovat vhodné připojení nebo zásuvku.
Video – garáž pro domácího kutila
Dříve, než uděláte základy
Než připravíte základy pro garáž, měli byste do země uložit kabeláž. Úplně prvním krokem by měl být projekt, který vám zaručí bezpečnost elektroinstalace a dodržení normou stanovených požadavků na uložení kabelů.
Zjednodušeně také můžeme doporučit vést kabel v zahradě tak, aby nebyl ani v budoucnu ohrožen případným rozkopáním, ani kořeny stromů, či jiných dřevin. Obvykle se používají kabely typu CYKY nebo AYKY, které se uloží do výkopu hlubokého alespoň 60 cm, a to buď do pískového lůžka nebo do vhodné chráničky. Alespoň 20 cm nad kabel je třeba umístit na vrstvu písku a zeminy červenou výstražnou fólii, která upozorní na elektrické vedení při případných výkopových pracích v budoucnosti.
Elektrické rozvody a instalační prvky v garáži
U elektrických rozvodů by měla být prvořadá bezpečnost, proto byste měli realizaci jakýchkoli elektroinstalací svěřit kvalifikovanému elektrotechnikovi s oprávněním. Jeho práce by měla být vždy ukončena revizí, tedy odbornou prohlídkou, kterou provede revizní technik.
Obecně však platí, že v garáži je praktické vést elektrické rozvody po povrchu stěn v elektroinstalačních lištách.
Vypínače, zásuvky a další prvky elektroinstalace by měly být odolné proti vlhkosti a prachu, případně i proti vodě či mechanickému poškození. Proto byste si měli v závislosti na způsobu využívání garáže vybrat prvky s potřebným krytím – písmena IP spolu s dvouciferným číslem označují krytí proti vodě a vlhkosti (např. IP44 znamená odolnost proti stříkající vodě). Takové instalační prvky jsou obvykle dobře chráněny i proti prachu. Písmena IK spolu s dvouciferným číslem označují odolnost proti mechanickému poškození.
To, jaký jistič bude do garáže zapotřebí, by měl určit projektant nebo kvalifikovaný elektrotechnik. V zásadě však lze říci, že na světelné obvody a běžné zásuvky je vhodný jednofázový jistič – 10 A stačí na osvětlení, 16 A třeba na zásuvky. Na 400 V zásuvky je zapotřebí 16 A třífázový jistič.
Potřebujete poradit?
Napište nám na e-mail info@gardeon.cz nebo zavolejte na infolinku +420 210 012 222 a my vám rádi poradíme s výběrem.