Máte dílnu v garáži či v zahradním domku? Využijte ji k výrobě domečku pro ptáčky. Ukážeme vám podrobný postup, poradíme se správným umístěním a přidáme tipy, čím nakrmit hladové ptactvo.
Máte dílnu v garáži či v zahradním domku? Využijte ji k výrobě domečku pro ptáčky. Ukážeme vám podrobný postup, poradíme se správným umístěním a přidáme tipy, čím nakrmit hladové ptactvo.
Zahradní domek nemusí být jediným domečkem ve vaší zahradě. Přidat můžete také domeček pro ptáčky, který s pomocí běžného nářadí ve vaší garáži vyrobíte snadno a rychle. Navíc, je to skvělý způsob, jak strávit čas spolu s dětmi a zároveň udělat něco užitečného pro ptáky ve vašem okolí. Zde je podrobný návod, jak na to:
Co budeme potřebovat:
Návrh a rozměry domečku:
Řezání desek:
Sestavení domečku:
Ujistěte se, že je umístěn na bezpečném místě a alespoň částečně chráněn před větrem a deštěm. Vchod by měl být orientován na jih nebo východ, aby dovnitř nesvítilo přímé slunce a nefoukal silný vítr.
Ptáci mají různé chutě a preference, proto je dobré jim nabídnout pestrou stravu. Zde je přehled nejvhodnějších druhů krmiva:
Připravit speciální těsto pro ptáky je mnohem jednodušší, než si myslíte. Z mouky, semínek, ořechů a želé jednoduše připravíte těsto, které jim dodá potřebnou energii. Na tvarování můžete využít jakékoli formičky či dokonce vánoční vykrajovátka. Těsto vypracujte, vytvarujte a nechte ztvrdnout 24 hodin. Pokud do vašich výtvorů zapracujete větvičky nebo párátka, usnadníte ptáčkům přístup ke krmivu. Potom už stačí jen přidat provázek, kterým váš výtvor zavěsíte do zahrady.
V zimě je pro ptáky mnohem obtížnější najít potravu, protože země je zamrzlá, sníh pokrývá semena a hmyz se ukrývá. Přikrmováním jim pomáháme přežít toto náročné období. Udržování tělesné teploty v zimě vyžaduje hodně energie, a proto ptáci potřebují více potravy, aby se udrželi v teple a přežili chladné noci. Když jsou ptáci hladoví a slabí, jsou zranitelnější vůči predátorům. Krmení jim pomáhá zůstat silnými a zdravými, a tak se lépe bránit.
Přikrmováním ptáků také pomáháme udržovat rozmanitost druhů v našem okolí. Je však třeba přikrmovat zodpovědně a s rozumem. Dávejte jim kvalitní krmivo a vyhýbejte se pečivu, slaným a kořeněným jídlům. Přikrmování ptáků v zimě je skvělý způsob, jak jim pomoci a zároveň je zblízka pozorovat.
V Česku můžete u krmítek potkat různé druhy ptáků. Zde jsou některé z nejčastějších:
Využijte prostor vaší garáže nebo zahradního domku k vytvoření útulného místa pro výrobu krmítek. V chladných dnech oceníte střechu nad hlavou a nářadí potřebné k výrobě budete mít hned po ruce. Garáž a domek jsou také skvělým místem pro uskladnění materiálu pro výrobu krmítek, jako jsou šišky, ořechy, semínka nebo staré plastové láhve nebo tetrapaky. Děti se zabaví a zároveň budou chráněny před zimou.
V zahradních domcích či garážích si můžete jednoduše připravit prostor pro vlastní dílnu. Na izolované i neizolované stěny můžete nainstalovat police, které budou sloužit k uskladnění potřebného nářadí. Díky vysoké nosnosti stěn a zároveň jejich tloušťce pouhých 5 cm vám stavba poskytne mnohem větší možnosti, jelikož je prostor skutečně velkorysý i u malých staveb.
TIP Gardeonu: Máte v garáži krabice od mléka? Proměňte je na útulné domky. Vymalujte je barvami a vyřízněte kruhový vchod. Otvor by měl mít průměr cca 5 cm, aby se ptáčci pohodlně dostali dovnitř. Domeček připevněte na strom nebo pod přístřešek.
S trochou dovednosti a kreativity vytvoříte v garážové dílně nejen domeček či krmítko, ale jakýkoli jiný stylový doplněk do vaší zahrady.