Z čeho postavit svoji stavbu na zahradě
Pokud uvažujete o novém zahradním domku, máte na výběr z několika možností. Přestože dřevo je klasika a dřevěné stavby jsou na zahradách obecně velmi oblíbené, má tento stavební materiál své limity. Dřevu totiž neprospívá vystavení povětrnostním vlivům – ohrožuje ho především vlhkost, které se venku nelze vyhnout. A s vlhkostí přichází hniloba, dřevokazné houby a plísně.
Samostatnou kapitolou je dřevokazný hmyz, který s oblibou hoduje na dřevěných trámech. Má-li tedy dřevo venku vydržet v dobrém stavu, je třeba mu věnovat opakovanou pozornost – nejprve ho ošetřit chemickými prostředky proti škůdcům, houbám, plísním, hnilobě apod. a poté ho opatřit nátěrem, který je pak třeba pravidelně obnovovat. A buďme upřímní – neustálé broušení a natírání dřevěného zahradního domku znovu a znovu není pro každého vysněným způsobem trávení volného času. Navíc těžko přístupná místa v rozích nebo spárách mohou být opravdu nepříjemná.
Dalším rizikem dřevěných zahradních staveb je bezpečnost. Pokud se jedná o dřevěný přístřešek z masivních trámů, pod kterým budete například na zahradě stolovat, nemusíte se o bezpečnost tolik obávat. Zahradní domek, nebo dokonce dřevěná garáž, je však zcela jiné téma. I v tomto případě je úkolem dřevěných stěn udržet vše v suchu a bezpečí – ať už se jedná o zahradní techniku (i tu dražší a choulostivější, jako je sekačka na trávu nebo drtič), nebo o vaše auto. Je opravdu otázkou, jak zabezpečíte dřevěnou zahradní stavbu proti vykradení, zvláště pokud jsou stěny vyrobeny z latí silných jen několik milimetrů a k nosné konstrukci jsou připevněny pouze několika hřebíky.