Trápí vás ošklivá podlaha v garáži? Je nerovná nebo dokonce zničená? Zkuste zázrak s názvem epoxid. Jeho nanášení je snadné a údržba nevyžaduje moc času. Epoxid je odolný vůči skvrnám a snadno se myje. No a přidáním nového vrchního nátěru starší podlaze snadno navrátíte pěkný vzhled. Pojďte se podívat na jednoduchý návod, jak vytvořit epoxidovou podlahu ve vaší zděné či montované garáži.
Unikátní epoxidová podlaha. Jak na ni?
Krok č.1 – čistý podklad
K tomu, aby epoxidový nátěr držel a byl pěkně hladký, potřebujete podklad řádně vyčistit. Vymeťte špínu. Vysávejte či omyjte podlahu. Čím důkladněji si podlahu připravíte, tím lépe se vám bude epoxidová barva nanášet. A o to lepší bude konečný výsledek.
Krok č.2 – rovný povrch
Chcete, aby nová podlaha byla dokonalá? Nerovnosti povrchu, na který položíte nátěr, by vám mohly plány pokazit. K vyplnění drobných děr v podlaze vám postačí špachtle a trochu tmelu. Zatřete všechny jamky či drobné spáry.
Krok č.3 – příprava prostoru
Podlahu jste vyčistili a vyrovnali? Nastal čas na přípravu zbývajícího prostoru v garáži. Na ochranu stěn použijte malířskou pásku. Připevněte jí ochrannou fólii, díky které stěny garáže zůstanou čisté.
Krok č.4 – míchání epoxidu
Dvousložkový epoxidový nátěr vymíchejte z barevné báze ředitelné vodou (složka A) a tvrdidla (složka B). Obě části spolu důkladně smíchejte. Nechte alespoň 20 minut odstát a můžete natírat.
Krok č.5 – nanášení nátěru
Nejprve naneste směs na místa, ve kterých se potkává podlaha se stěnou, pomocí malého štětce. Následně aplikujte epoxidovou barvu na celý povrch podlahy. Doporučujeme vám použít malířský váleček s dlouhou rukojetí. Plánujete nanést dvě vrstvy? Nechte první zaschnout alespoň 12, ale nejlépe 24 hodin. Potom naneste druhou vrstvu.
S vymíchaným epoxidem lze pracovat maximálně 1,5 až 2 hodiny. Vymíchejte si proto vždy jen přiměřené množství barvy, o kterém s určitostí víte, že jej použijete. Při nanášení se snažte pracovat rychle, ale zároveň opatrně.
Chcete, aby byla podlaha protiskluzová? Využijte tzv. dekorační akrylové lupinky/chipsy. Pokryjte jimi ještě vlhkou barvu. Po aplikaci lupínků je vhodné použít ještě svrchní ochranný nátěr. Ten také obsahuje komponenty A a B, které jednoduše smícháte.
Po nanesení všech nátěrů nechte výsledek schnout alespoň 1 celý den. Za takovou dobu podlaha důkladně proschne. Plnou zátěž, například zaparkované auto, je však schopna snést nejdříve 72 hodin od zaschnutí. Proto buďte trpěliví a pár dní vydržte. Nová podlaha se vám za to odvděčí skvělým vzhledem a vlastnostmi.