Podívejte se na nabídku zahradních domků a garáží na novém e-shopu!
Ikona telefonu +420 210 012 222 Po - Pá 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyzkoušejte náš
e-shop »

Top 10 rostlin, které zkrášlí zahradu v zimě

Rozkvetlá Kalina v zahradě.
Zveřejněno 27.01.2025 08:00

I v zimě, během nejchladnějších měsíců, si můžete užívat krásy své zahrady. Nejen díky stálezeleným rostlinám, ale také díky venkovním květům, které kvetou i v zimním období. Vyberte si vhodné druhy a zasaďte je na místo, kde je budete moci obdivovat z domu – například před terasu či proti altánku.

Zimní květy mají své jedinečné kouzlo. V tomto období vyniknou spíše stálezelené keře a jehličnany sytých barev, barevné plody dřevin či trsy okrasných trav. A překvapivě, i během chladných dnů se můžete těšit z květů. Mnohé druhy rozkvetou i v zimě, stačí jim k tomu pár slunečních paprsků. Tyto květy sice nemusí být velké, ale často vynikají svou vůní a množstvím.

Hamamel

Hamamel vás v zimě potěší spoustou zářivých květů, které navíc krásně voní – nejčastěji bývají žluté, ale jsou i oranžové nebo bordó kultivary. Jeho listy se na podzim obarví do červena a později holé halouzky obsypou mrazuvzdorné květy – některé kultivary kvetou již v listopadu, jiné rozkvétají postupně během celé zimy, od Vánoc až do jara.

Hamamel je poměrně dlouhověký a rozložitý – dosahuje výšky až 5 m a šířky kolem 3 m. Navíc nesnáší řez, proto je důležité, aby měl u staveb dostatek místa. Při výsadbě v blízkosti zahradního domku nebo garáže jej umístěte alespoň 2,5 metru od stavby, aby měl dostatek místa k rozrůstání. Jeho žluté květy vyniknou zejména v blízkosti tmavších fasád nebo jako solitér u příjezdové cesty. Bude se mu dařit na slunném nebo polostinném místě, s mírně vlhkou a kyselejší půdou.

Větve Hamamelu.

Kortadérie

V zimě jsou v zahradě nádherné i okrasné trávy – mezi nejpůsobivější určitě patří impozantní kortaderie dvoudomá (Cortaderia selloana) jejíž vysoká stébla ukončují hebké chocholy bílých květů.

Kortadérie je vytrvalá tráva, ve vhodných podmínkách vytváří husté vysoké trsy a koncem léta výrazná soukvětí, která připomínají jemné chmýří. Na podzim se nestříhá, ale trsy je třeba před příchodem zimy pevně svázat tak, aby se do nich nedostal sníh a zimní vlhko, na které je citlivá. Suchá nadzemní část se odstraňuje až brzy na jaře – trs se seřízne přibližně 15 cm nad zemí, aby se podpořila tvorba nových listů.

Trsy Kortaderie v zahradě.

Kortadérie potřebuje slunečné místo a sušší, dostatečně propustnou půdu. Naroste až do výšky 2 m, je tedy opravdu nepřehlédnutelná a je skvělou dominantou zejména v moderních zahradách. Doporučujeme ji vysadit alespoň 1 metr od stavby, abyste předešli problémům se stíněním a aby měla dostatek prostoru pro růst. Vynikne také jako vysoká živá stěna vedle plotu nebo garáže.

Gardeon TIP: Kortadérie umístěná u dřevěného altánu dodá zimní zahradě exotický nádech.

Jedle

V zimě mají možnost více zazářit jehličnany, které si i v tomto období zachovávají sytou barvu. Svou rozmanitostí a barevností vás možná překvapí jedle (Abies) – známo je až 40 druhů a také množství kultivarů. Typické je pro ně krátké a tužší lesklé jehličí, zajímavé však mohou být i jejich vzpřímeně rostoucí šišky – velmi působivé jsou například namodralé šišky jedle korejské.

Jedle pocházejí z chladnějších horských oblastí, přirozeně rostou v Evropě, Asii i Severní Americe. Upřednostňují proto chladnější klima s dostatkem vláhy, ideálně s mírně kyselou a dobře propustnou půdou. Většina potřebuje prostředí s čistým vzduchem, jsou mezi nimi však i výjimky – například jedle ojíněná se stříbřitým jehličím snese i ovzduší ve městech.

Fialové šišky korejské jedle.

V zahradě můžete nechat jedli vyniknout jako solitér nebo ji začlenit do skupiny s jinými jehličnany. Dříve, než si však některou z nich vysadíte, zjistěte si, do jakých rozměrů doroste – z některých budou totiž statné stromy vysoké až 30 m, hodí se tedy jen do velkých zahrad, jiné jsou nízké a kompaktní (například zakrslý a pomalu rostoucí kultivar jedle balzámové), takže se uplatní i ve skalce nebo v květináči.

Při výběru jedle do blízkosti altánu či přístřešku je důležité zvolit druh, který nepřeroste a nezačne stínit nebo ohrožovat stavbu. Pro menší zahrady a blízkost staveb jsou vhodné nižší a kompaktnější druhy jedlí, které dorůstají výšky maximálně 5 metrů. V případě, že máte dostatek prostoru, můžete si dovolit i větší druhy, ale dbejte na to, aby byly vysázeny v dostatečné vzdálenosti od stavby, minimálně 5 metrů, abyste předešli problémům s kořeny a stíněním.

Dřín

Chtěli byste v zimě oživit zahradu zářivými barvami? Po spadání listů krásně vynikne jasný vínovo-červený odstín kůry mladých výhonů dřínu bílého (Cornus alba).

Dřín bílý je rychle rostoucí vzpřímený opadavý keř s nádherným zimním zbarvením větví. Jeho výhodou je, že je velmi odolný a nenáročný – netrpí škůdci ani chorobami, snese suché a málo úrodné štěrkovité či písčité půdy, ale také podmáčení na jílovitém podloží. Vydrží také tuhé mrazy, takže se mu daří i ve květináčích. Toleruje téměř jakékoli stanoviště, jeho větve se však nejkrásněji zbarví na přímém slunci. Nestříhaný může být poměrně rozložitý, velmi dobře snáší řez, proto jej můžete v předjaří směle zmladit. Takovým řezem se zároveň podpoří tvorba nových barevných výhonů.

Dřín s červenými větvemi.

Dřín bílý se využívá zejména do skupinových výsadeb, ať už v křovinových záhonech nebo na březích jezírek. Může však sloužit také jako živý plot a ochrana před větrem, hlukem nebo pohledy. Může dosáhnout výšky a šířky až 3 metry. Při výsadbě v blízkosti stavby je vhodné jej umístit alespoň 1,5 metru od ní, aby měl dostatek prostoru pro růst a nestínil.

Gardeon TIP: Dřín bílý s jeho ohnivě červenými větvemi v zimě krásně vynikne vedle plotu u garáže, zvláště pokud je plot v neutrálních barvách jako šedá nebo hnědá.

Cesmína

Zářivé červené plody cesmíny ostrolisté (Ilex aquifolium) jsou během zimy nápadnou ozdobou zahrady a spolu s lesklými zelenými listy vytvářejí tu pravou vánoční kombinaci. Zejména pokud je v mrazivých dnech pokryje bílá jinovatka, je to hotová zimní pohádka.

Cesmína ostrolistá je stálezelená dřevina s krásnými lesklými tmavě zelenými listy s výrazně zoubkovanými pichlavými okraji, které mohou mít efektní bílé lemování. V zimě je navíc doplní výrazné červené plody, což vytvoří opravdu působivou barevnou kombinaci. Pro vznik plodů je však třeba mít rostliny samčí i samičí.

Červené plody cesmíny.

Tento středně vysoký keř (s výškou asi 3 m a šířkou 2 m) výborně snáší řez, takže se může pěstovat třeba i jako stromek, ale cesmína je skvělá zejména jako živý plot – díky hustotě a trnům je téměř neproniknutelný, a to nejen pro lidi či zvířata, ale také pro pohledy a hluk. Její plody jsou však jedovaté a i na pichlavé listy si raději dejte pozor. Není tedy dobrý nápad vysadit ji příliš blízko chodníku nebo terasy. Při výsadbě v blízkosti stavby ji umístěte alespoň 1,5 metru od ní, aby měla dostatek prostoru pro růst a nestínila.

Čemeřice

Nádherné sněhobílé květy čemeřice černé (Helleborus niger) se objevují už v lednu – je to jedna z prvních trvalek kvetoucích v zimě. Nazývá se také „zimní růže“ a v západní Evropě ji považují za pravou „vánoční růži“, takže se často pěstuje v květináčích speciálně na období Vánoc.

Bílé květiny čemeřice.

Tato trvalka snese mrazivé teploty nižší než – 30 °C a v zimě vás kromě jejích stálezelených listů jistě potěší zejména velké bílé mrazuvzdorné květy, které se objevují od ledna do dubna. Čemeřice černá pochází z pohoří Alp a Apenin, kde roste ve světlých lesích na vápenatých podkladech. Má tedy ráda polostín a je vhodná například do výsadeb pod stromy. Dobře bude prosperovat v propustné půdě s vyšším obsahem humusu a vápníku.

Dospělá rostlina má šířku kolem 35 cm a je vysoká asi 25 cm, hodí se tedy i do květináčů na terasu, kde tak budete mít díky čemeřici květy i v zimě. Můžete ji bez obav vysadit také v těsné blízkosti stavby, například k přístřešku nebo altánku. Ale pozor, celá rostlina je silně jedovatá!

Hlohyně

Tento hustý keř oživí v zimě zahradu nejen stálezelenými listy, ale také barevnými plody – v závislosti na druhu mohou být oranžové, červené nebo žluté.

Hlohyně (Pyracantha) je však atraktivní po celý rok – na začátku léta ji obsypou jemné bílé kvítky, na podzim je vystřídají sytě barevné bobulky, které zdobí keř i během zimy, kdy jsou zároveň potravou pro ptáky. Je tedy tou správnou rostlinou do zimy, a to nejen pro svoji krásu.

Červené plody Hlohyně.

Původní domovinou této velmi odolné dřeviny je Malá Asie a jih Evropy. Dorůstá výšky 2 až 3 m, má ráda slunečná místa, ale dařit se jí bude i v polostínu. Při výsadbě poblíž stavby je vhodné ji umístit alespoň 1 metr od ní, aby měla dostatek prostoru pro růst. Důležitá je také propustná půda s velkým množstvím živin. Chcete-li, aby byla hezky hustá, nezbytný je i správný řez.

Hlohyně je velmi vhodná do živého plotu – je totiž nejen stálezelená, ale také hustá (a také trnitá) a velmi dobře snáší řez. Dá se pěstovat i v květináčích na terase nebo balkoně, potřebuje však dostatečně pevnou oporu.

Jasmín

Drobné zlatožluté kvítky jasmínu nahokvětého (Jasminum nudiflorum) dokáží rozzářit zahradu právě v době, kdy v přírodě mnoho barev nenajdete. Zejména pokud tuto plíživou dřevinu necháte růst jako převis přes zídku či plot, v zimě vytvoří větvičky hustě obsypané žlutými květy hotový zlatý vodopád.

Jasmín nahokvětý je nízký plíživý opadavý keř, který pochází z Číny. Na jeho hustých převislých větvičkách bez listů vzkvétají drobné voňavé žluté kvítky od pozdního podzimu až do jara – nové se objevují vždy za teplejších slunečných dnů.

Jasmín v zahradě.

Žlutý zimní jasmín patří mezi výborně mrazuvzdorné rostliny a na pěstování je docela nenáročný – na půdu nemá žádné speciální požadavky, potřebuje jen pravidelnou závlahu a nejlépe se mu bude dařit tam, kde bude mít dostatek slunce. Přirozeně naroste do výšky a šířky asi 1,5 m, má-li však oporu, může dosáhnout výšky až 4 m. Můžete jej vysadit i v těsné blízkosti stavby, například u pergoly nebo stěny garáže, po které se bude popínat.

Dá se také dobře tvarovat (řez se provádí po odkvětu) a voňavé zimní květy mohou být také pěknou dekorací do vázy. Převislý jasmín se často využívá jako popínavá rostlina u plotů a zdí, pokud jej vyvážete do oblouku nebo k pergole, v zimě vytvoří v zahradě přitažlivý dekorativní prvek.

Gardeon TIP: Jasmín nahokvětý popínající se po stěně altánku vytvoří krásný efekt a také v zimě rozzáří každou fasádu. Je ideální i pro ozelenění stěn garáže nebo zahradního domku.

Kalina

Milujete zimní venkovní květiny? Zajímavou volbou může být také kalina vonná (Viburnum farreri), která je charakteristická krásnou vůní.

Hlavní sezónu kvetení má kalina vonná od února do dubna, půvabné bílé nebo růžově zabarvené květy se však mohou na holých větvičkách objevit už v listopadu. Na podzim je atraktivní také díky listům, které se zbarví do sytého odstínu červené.

Rozkvetlá Kalina v zahradě.

Tento hustý, pomalu rostoucí opadavý keř pochází z lesnatých oblastí severní Číny. Dorůstá výšky 2 až 3 m a šířky 2 m a nevyžaduje žádnou speciální péči, jen jednou za několik let je dobré rostlinu omladit. Při výsadbě v blízkosti stavby je vhodné ji umístit alespoň 1,5 metru od ní, aby měla dostatek prostoru pro růst a nestínila. Netrpí onemocněním a dobře odolává i silným mrazům, před zimou se však doporučuje nahrnout ke kořenům suché listí. Kalina potřebuje kyselejší, mírně vlhkou a propustnou půdu. Snese i částečný stín, nejlépe jí však bude vyhovovat chráněné slunečné místo, kde většinou bohatěji kvete.

Kalinu vysaďte tak, abyste si ji i v zimě užili, například na místě dobře viditelném z oken domu či přístupové cesty. Hezky vynikne, když stojí samostatně před tmavým pozadím – například před kompaktními jehličnany nebo stěnou zahradního domku obrostlou břečťanem. Také by měla mít kolem sebe dostatek prostoru.

Mahonia

Chcete-li mít zahradu krásnou i v zimě, určitě by v ní neměla chybět mahónie. Tento otužilý stálezelený keř vás potěší v každém ročním období, a to nejen zajímavými listy. Koncem zimy ozdobí mahónii výrazné třásně žlutých květů, které na podzim vystřídají modré bobulky plodů.

Žluté květiny mahonie v zahradě.

Mahónie jsou doma v lesích na západě Severní Ameriky. Známých je mnoho druhů, u nás se však nejčastěji setkáte s mrazuvzdornou mahónií cesmínolistou (Mahonia aquifolium). Mahónie kvetou během zimy nebo brzy na jaře – některé druhy rozkvetou v mírné zimě už v prosinci či lednu, jiné v únoru až březnu.

Ještě začátkem zimy je mohou zdobit i dekorativní modré plody, samozřejmě, pokud je do té doby nevyzobou ptáci, kteří si na nich s oblibou pochutnávají. Celoroční ozdobou jsou i jejich lesklé tmavozelené listy s pichlavými trny na okrajích, které připomínají listy cesmíny, a u některých druhů se na podzim zbarvují do tmavočervena. Větve vydrží ve váze i několik týdnů a hezké jsou i ve vánočních aranžmá.

Většina mahónií má raději stinné místo nebo polostín, potřebují také dostatečně vlhkou, ale propustnou půdu. Podle druhu dorůstají výšky 1 až 2 m a sluší jim to „sólo“ i ve skupině. Při výsadbě v blízkosti stavby je vhodné je umístit alespoň 1 metr od ní, aby měly dostatek prostoru pro růst a nestínily. Jejich pichlavé listy jsou však důvodem, proč se využívají zejména jako spolehlivě neproniknutelný živý plot.

Kořenový systém a stavby

Při výběru rostlin nezapomeňte zohlednit i jejich kořenový systém, zvláště pokud je chcete umístit v blízkosti garáže nebo jiné stavby. V tom případě se vyhněte druhům s invazivními kořeny, které by mohly poškodit základy.

Invazivní kořeny se rychle šíří a mohou přerůstat do velkých vzdáleností. I mezi rostlinami zmiňovanými v našem článku se najdou takové, jejichž kořenový systém vyžaduje zvýšenou pozornost při výsadbě v blízkosti staveb.

  • Hamamel: Přestože Hamamel není typicky považován za invazivní, jeho kořeny se rozrůstají do šířky a některé druhy mohou být agresivnější. Při výsadbě poblíž stavby je proto důležité zvolit vhodný druh a zajistit mu dostatek prostoru pro růst kořenů.
  • Jedle: Kořenový systém jedle se liší v závislosti na druhu. Některé jedle mají mělké kořeny, které se rozrůstají horizontálně a mohou být problematické v blízkosti staveb. Při výběru jedle do blízkosti garáže nebo zahradního domku se proto informujte o konkrétním druhu a jeho kořenovém systému.

K rostlinám s méně agresivním kořenovým systémem patří:

  • Dřín bílý: Dřín má kompaktnější kořenový systém a je málo pravděpodobné, že by poškodil základy.
  • Cesmína ostrolistá: Cesmína má také méně agresivní kořenový systém a je vhodná i pro výsadbu v blízkosti staveb.
  • Čemeřice černá: Tato nízká trvalka má mělký kořenový systém a je ideální pro výsadbu v blízkosti zídek nebo chodníků.
  • Jasmín nahokvětý: Jasmín má mělké kořeny a je vhodný pro výsadbu u stěn, po kterých se bude popínat, jako například přístřešky, altány či stěny garáží.

Dřevěný altán v zasněžené zahradě.

Nápady na květinové dekorace v okolí staveb

Prostor kolem garáže nebo zahradního domku může být více než jen funkční. Díky vhodným rostlinám a jejich kombinacím ho můžete přeměnit na estetický a příjemný prvek. Zde jsou konkrétní návrhy na dekorace, které oživí zahradu během zimy.

1. Květináče u vchodu do garáže nebo domečku

Cesmína ostrolistá: Umístěte dva symetrické květináče s cesmínou na obou stranách vstupu. Její červené plody a zelené listy vytvoří vánoční atmosféru.

Jedle v květináči: Nižší druhy jedlí můžete ozdobit světýlky nebo ozdobami a umístit je ke vchodu, aby navodily sváteční dojem.

Čemeřice černá: Tato rostlina se sněhobílými květy je ideální do květináčů na terasu u domku, kde vytváří jemný a elegantní dojem.

2. Popínavé rostliny na stěnách garáže nebo domku

Jasmín nahokvětý: Nechte ho popínat se po stěně garáže nebo zahradního domku. Jeho žluté květy v zimě oživí fasádu a dodají prostoru živý vzhled.

Břečťan: Stálezelený břečťan na stěně domku poskytne celoroční zelenou kulisu, která zvýrazní okolní dekorace.

3. Dekorativní živé ploty podél příjezdové cesty

Dřín bílý: Vysazen podél příjezdové cesty nebo vedle plotu u garáže dodá zajímavý barevný kontrast díky své červené kůře.

Hlohyně: Tato rostlina s oranžovými a červenými plody je ideální pro tvorbu živého plotu, který ohraničí prostor a zároveň jej barevně oživí.

4. Exotický nádech s okrasnými trávami

Kortaderie dvoudová: Vysoké trsy této okrasné trávy jsou dokonalým dekorativním prvkem, který můžete umístit podél garáže nebo na boční stranu zahradního domku. Zároveň slouží jako přirozená bariéra před větrem.

5. Zimní barevné kompozice

Kombinace jasmínu a cesmíny: Popínavý jasmín na stěně garáže doplněný květináči s cesmínou vytvoří krásnou kompozici kontrastních barev – žlutých květů a červených plodů.

Dřín a mahonie: Zářivé červené větvičky dřínu kombinované se žlutými květy mahonie budou ideální ozdobou pro okolí příjezdové cesty nebo vstupní prostor.

6. Svěží prvky z květináčů

Jedle a mahonie v květináči: Jedle ozdobená jemnými světýlky spolu s mahonií vytvoří kombinaci přirozené zeleně a barevných detailů. Tyto květináče můžete umístit ke dveřím garáže nebo na terasu u domku.

Další tipy na dekorace:

  • Používejte sezónní ozdoby, jako jsou světýlka nebo girlandy, které zvýrazní přirozenou krásu rostlin.
  • Zvolte květináče a nádoby, které barevně ladí s fasádou garáže nebo domečku.
  • Při výsadbě zohledněte potřeby rostlin, jako jsou světelné a prostorové podmínky, aby se dekorace zachovaly v plné kráse po celou sezónu.

S trochou kreativity proměníte okolí vašeho domu, garáže či altánku na místo plné života i během zimy. Nezapomeňte při výběru rostlin zohlednit prostorové možnosti a nároky jednotlivých druhů, abyste vytvořili harmonickou kompozici, která zároveň neohrozí vaše stavby. Důležitý je i výběr vhodného místa, aby rostliny vynikly a zároveň nestínily.

Zdroj (Source):
https://www.drkresanek.sk
https://www.plantopedia.com
https://www.upload.wikimedia.org
https://www.najlacnejsiedreviny.sk
https://www.zahradnymagazin.sk
https://www.slovensketrvalky.sk
https://www.shop.zelenydom.com
https://www.stavba-az.sk
https://www.media.dumazahrada..cz
https://www.flog.pravda.sk