Ikona telefonu +420 210 012 222 Po - Pá 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyzkoušejte náš
e-shop »

Montovaný zahradní domek může obsahovat vše, co potřebujete k bazénu – dokonce i bazénovou filtraci

GARDEON domeček s přístřeškem
Publikované 08.05.2024 10:00

Pro většinu z nás je dokonalá letní relaxace spojena s osvěžujícím koupáním nebo plaváním. Pokud si ho chcete užít na vlastní zahradě, budete potřebovat nejen bazén, ale také správnou bazénovou techniku a příslušenství, které udrží vodu v bazénu lákavě čistou a příjemně teplou – aby bylo koupání v něm opravdu příjemné. Kam ale umístit potřebnou bazénovou techniku? Ideálním řešením je zahradní domek v blízkosti bazénu.

Malý nafukovací bazének jen pro děti, aby se v něm mohly cákat, není přesně to, co jste si představovali? Pochopitelně, větší bazén = více zábavy. Ale také více zařízení pro udržování čistoty vody, dna a stěn bazénu nebo zajištění příjemné teploty vody nejen uprostřed léta, ale i před a po sezóně. Co vlastně k bazénu potřebujete

Co by měla technika k bazénu obsahovat?

Abyste si mohli bazén co nejlépe užívat a udržovat ho v optimálním stavu po celou sezónu, potřebujete správné příslušenství. To může být u každého bazénu jiné – od schůdků přes solární plachtu až po zařízení na ohřev vody. Vždy je však nezbytné čištění. Jinak se v teplé vodě začnou množit řasy a mikroorganismy a vy budete mít brzy na zahradě místo bazénu nevzhledné jezírko.

Nejdůležitějšími součástmi bazénové techniky  jsou proto zařízení pro údržbu bazénové vody – bazénová filtrace a skimmer. Vodu je třeba čistit nejen ve velkých, ale i v malých bazénech. Zařízení pro menší bazén je však obvykle méně náročné na prostor.

Bazénová filtrace

Bazénová filtrace slouží k čištění a udržování kvality bazénové vody a je nezbytná pro každý bazén – bez ní se voda zkazí přibližně za tři dny. Díky filtraci dosáhnete skutečně čisté bazénové vody, zbavené řas a mikroorganismů. Kromě filtrace bazénové vody zajišťuje bazénové filtrační čerpadlo často také provoz dalšího bazénového příslušenství, jako je bazénový vysavač, UV lampa nebo solární ohřev.

Můžete si vybrat ze dvou typů filtrace:

  • Kartušová filtrace filtruje vodu přes vyměnitelnou filtrační vložku, která zachycuje nečistoty. Je kompaktní a menší a obvykle postačuje pro malé bazény, ale její nevýhodou je nižší výkon, který je omezením při připojování dalšího příslušenství.
  • Písková filtrace se doporučuje pro všechny bazény, ale zejména pro ty větší. Jedná se totiž o modernější systém, který je výkonnější a účinnější. Skládá se z čerpadla a filtrační nádoby, ve které se voda filtruje přes pískovou kartuši – křemičitý písek – v níž se zachycují nečistoty. Písková filtrace zajišťuje nejen čistou a průzračnou vodu v bazénu, ale také pomáhá udržovat optimální pH v bazénu a snižuje spotřebu bazénové chemie. Její používání je proto úspornější, ekologičtější a zdravější.

Skimmer

Skimmer je další prvek, který slouží k zachycování listí, větviček, hmyzu a dalších nečistot z hladiny bazénové vody před jejich pádem na dno bazénu. Bazénovou vodu lze sice filtrovat pomocí bazénové filtrace i bez skimmeru, skimmer však nabízí další výhodu v podobě snížení zatížení filtrační jednotky a zlepšení celkové čistoty bazénu. Ačkoli tedy není nezbytný, doporučuje se u většiny venkovních bazénů, zejména pokud jsou v blízkosti stromy nebo jiné zdroje nečistot.

Skimmery se obvykle umísťují na vhodné místo na okraji bazénu a připojují se hadicí k průchodu stěnou bazénu. Obvykle jsou nezávislé na typu bazénové filtrace, ale mohou být součástí filtračního systému v tom smyslu, že bazénová voda je čerpána čerpadlem do filtrační jednotky přes skimmer, kde se hrubé nečistoty zachycují ve sběrném koši nebo síťce. Teprve poté voda prochází bazénovou filtrací a nakonec se vrací čistá do bazénu.

Co dalšího budete na údržbu bazénu potřebovat?

Kromě zařízení na filtraci vody budete potřebovat také různé nástroje a příslušenství na čištění stěn a dna bazénu a také bazénovou chemii.

Mezi základní příslušenství pro čištění a údržbu bazénu patří:

  • Příslušenství pro odstraňování nečistot

Během sezóny se v bazénu obvykle hromadí nečistoty – na dno padají prachové částice, pyl a drobný hmyz, na všech površích se tvoří vodní kámen a po obvodu bazénu na úrovni hladiny se tvoří typický pruh mastné špíny. V něčem takovém se rozhodně nechcete koupat. Nečistoty ze dna a stěn je proto třeba průběžně odstraňovat kartáčem nebo bazénovým vysavačem (ať už ručním, poloautomatickým nebo automatickým, který vás této práce zbaví) a na mastný pruh na úrovni hladiny bazénu je určen speciální čistič. Samozřejmě je také třeba pravidelně sbírat z hladiny větvičky, listí, hmyz a další napadané nečistoty – k tomu slouží bazénové síťky.

  • Přípravky na úpravu vody

Bazénová chemie se používá jak k dezinfekci vody a jejímu ošetření proti řasám a plísním, tak k úpravě pH. Speciální přípravky se používají také k zazimování bazénu a k ošetření vody před plaveckou sezónou.

Důležitou součástí péče o bazén je kontrola hodnoty pH bazénové vody, která by se měla provádět pravidelně, alespoň jednou týdně. Poté je třeba upravit pH vody na doporučenou hodnotu, která je 6,8 až 7,2 (pomocí přípravků na snížení nebo zvýšení pH). Správné pH vody je totiž nezbytné pro zajištění co nejlepšího účinku chlorové i nechlorové bazénové chemie. Koncentrace chloru v bazénové vodě by se měla rovněž pravidelně kontrolovat.

Kam umístit bazénovou filtraci?

Kam umístit bazén je jedna otázka, ale hned po ní by měla následovat další, stejně důležitá: kam umístit veškeré potřebné vybavení? V první řadě byste měli zvážit, kam instalovat bazénovou filtraci. Ve skutečnosti existuje řada zásad, kterými je třeba se při umísťování filtračního zařízení řídit:

  • Vhodná vzdálenost od bazénu. Z bezpečnostních důvodů by měla být bazénová filtrace umístěna minimálně 3 m od stěny bazénu. Zároveň by neměla být příliš daleko od bazénu, aby nedocházelo ke zbytečným tlakovým ztrátám.
  • Vhodný prostor. Nejde jen o to, aby rozměry prostoru byly dostatečné pro umístění čerpadla a filtrační nádoby. Čerpadlo by mělo být umístěno vodorovně a pod hladinou vody v bazénu (aby voda mohla proudit do čerpadla), čímž se zabrání sání vzduchu. Zároveň by filtrace měla být na dobře přístupném místě, které je chráněno před povětrnostními vlivy – zejména před deštěm a přímým sluncem – aby nedošlo k poškození nebo přehřátí čerpadla.
  • Vhodný podklad. U všech typů filtrace musí být substrát vodorovný. U pískové filtrace by hol měl tvořit štěrk nebo beton. Betonový podklad by měl být rovněž opatřen odvodňovacím kanálkem nebo roštem s napojením na odpadní potrubí.

Nezapomeňte, že čerpadlo vyžaduje elektrické připojení (230 V) a zásuvka musí být vybavena vhodnou přepěťovou ochranou.

Zahradní dome je ideálním prostorem nejen pro bazénovou techniku

Montovaný zahradní domek může splňovat všechny požadavky na instalaci bazénové filtrace – od ochrany proti dešti a slunci až po elektrickou zásuvku a správný podklad. Stačí jen zvolit správné rozměry a místo v dostatečné vzdálenosti od bazénu.

Zahradní domek však dobře poslouží nejen k umístění bazénové techniky. Spolu s filtračním zařízením v něm můžete bezpečně a mimo dosah dětí uložit i vše ostatní, co k bazénu potřebujete – od bazénové chemie až po bazénový vysavač. Zároveň je zahradní domek ideálním místem pro uložení dalšího užitečného, ale rozměrného bazénového příslušenství – například solární plachty, která pomáhá v noci zabránit úniku tepla z bazénu nebo udržet vodu v bazénu teplou během dne. Zkrátka vše, co budete při provozu a údržbě bazénu používat, bude na jednom místě, pěkně uklizené a zároveň po ruce. Navíc v izolovaném zahradním domku lze toto vše, včetně bazénové filtrace a čerpadla, také bezpečně zazimovat.

A pokud si vyberete zahradní domek s přístřeškem, bude vám skvěle sloužit i jako praktický přístřešek u bazénu. Pod přístřeškem můžete odpočívat na lehátkách ve stínu před příliš pálícím sluncem a můžete si v něm uschovat věci, pro které byste do domu raději nešli – ať už jsou to nafukovací kola a hračky, bez kterých se děti ve vodě neobejdou, nebo opalovací krémy, ručníky a klobouky pro celou rodinu.

Zdroj fotek (Photo source):
Gardeon