I vám na vaši zámkovou dlažbu invazivně zaútočil plevel? Pokud ho necháte volně řádit, může narušit strukturu dlažby na příjezdové cestě, v zahradním přístřešku či pod pergolou. Ukážeme vám proto 5 jednoduchých a účinných způsobů, jak se ho zbavit. Tak, abyste nemuseli ručně šťourat v každé štěrbině a dlažba vypadala perfektně. Pojďme na to.
Na začátek 2 upozornění:
- Při použití některých z přírodních nebo syntetických prostředků buďte opatrní. Vítr či déšť by mohl odvát nebo odlít „likvidátora“ na okrasné květiny či do trávy. A ty by jim mohly snadno podlehnout. Nebojte se, prozradíme vám, které přípravky jsou agresivnější.
- Dávejte obzvlášť pozor při barevné dlažbě – po některých přípravcích by mohly zůstat fleky. Vyzkoušejte přípravek nejprve na menším kousku a uvidíte, zda je vše v pořádku.
Jedlá soda
Že na pečení? Na žaludeční potíže? To není zdaleka všechno. Kromě skvrn od červeného vína vás soda zbaví i plevele, který se ukotvil v mezerách vašich zahradních chodníčků. Jak to funguje?
Navlhčete dlažbu a nasypte do štěrbin jedlou sodu. Tento přírodní hydrogenuhličitan sodný přetíží plevel solí, která následně vyschne až po kořeny. Soda je ekologicky nezávadný a zároveň relativně mírný likvidátor. Hodí se zejména na ničení plevele v blízkosti okrasných rostlin, které nechcete poškodit. Protože to není až tak agresivní, proces budete muset opakovat cca každých 6 týdnů. Ale existují i účinnější způsoby.
Ocet
Další přírodní prostředek, který pomáhá nejen v domácnosti (např. Na vodní kámen), ale je také účinný v zahradě. Obzvlášť, co se týče plevele. Kyselina octová vysaje vlhkost z nechtěných rostlin, které následně odumřou do 24 hodin.
Pokud si vyrobíte postřik z 1 litru octa, do kterého přimícháte půl hrnku soli (případně ještě i jar), zahubí ním plevel opravdu dlouhodobě. Proto byste měli být opatrní, abyste nepostříkali i rostlinstvo, které si v zahrádce chcete ponechat.
Sůl
A když už zmiňujeme tu sůl, i ona sama je velmi účinná na permanentní vyhubení plevele. Vaše ocelová pergola nebo montovaný přístřešek vám poděkují nádhernou podlahou. Slaný roztok také patří mezi agresivnější přípravky, takže buďte opatrní.
Savo
Přecházíme do části syntetických přípravků. Obyčejné Savo neničí pouze plíseň a špínu uvnitř vaší domácnosti, dokáže to i venku. A velmi dobře funguje na plevel. Navíc prosvětlí dávno znečištěnou zámkovou dlažbu. Jen znovu – pozor na trávu kolem.
Chemické herbicidy
Selektivní vs. neselektivní. Co to znamená? Neselektivní herbicidy zaútočí na jakoukoliv rostlinu a důkladně ji zlikvidují. Proto jsou nebezpečnější pro okolí vaší zámkové dlažby. Selektivní herbicidy na druhé straně účinkují pouze na některé rostliny (podle popisu na obalu). Proto jsou vhodné např. i na trávník, ze kterého vám vyrůstá nežádoucí rostlinstvo.
Ať už se rozhodnete pro přírodní nebo umělý prostředek, na závěr vystříkejte spáry hadicí nebo rovnou vapkou. Rozhodně to proveďte až po vyschnutí přípravků. No a co potom? Nečekejte, dokud plevel znovu zaúřaduje. Vyplňte mezery polymerním pískem. Je to jemný písek obohacený o přísady, které působí jako pojivo. Tím pádem nejen zkrášlí, ale také zpevní vaši dlažbu.