Rýč a lopata jsou sice dva různé nástroje, ale lze je využít pro podobné práce v zahradě.
I u rýče najdete zmíněnou rukojeť pro pevnější úchop. Čepele bývají převážně špičaté nebo hranaté. Rýč je obvykle menší, lehčí a má delší rukojeť, což umožňuje použití větší síly při pákovém pohybu. Je vhodnější při pracích, které vyžadují přesnost, jako je sázení a kypření v okolí rostlin. Při práci v zahradě jej využijete poměrně častěji než lopaty, které slouží hlavně k nabírání a přenášení materiálu.
Vidle využijete například při provzdušňování půdy. Jejich hroty naruší zhutněnou a tvrdou zeminu a zajistí lepší cirkulaci vzduchu a vody. Poslouží také při rozhrnování a přemisťování mulčovacích materiálů jako je štěpka, kůra nebo sláma v okolí rostlin. Sáhněte po nich i při hluboce zakořeněných plevelech a jiných kořenech rostlin. A v neposlední řadě, pokud máte kompost, jeho pravidelné převracení a promíchávání vám půjde nejlépe právě vidlemi.
V nabídce koleček naleznete stavbařská, hospodářská i zahradní kolečka. Pro základní práci v zahradě, jako přesun posečené trávy, přenesení rostlin a přeprava substrátů, je klasické zahradní kolečko dostatečné. Z čeho se skládá a na co si dát při výběru pozor?
- Korba kolečka – s plastovým kolečkem se manipuluje snadněji, ale je méně odolné než kovová kolečka. Korba se kromě materiálu vybírá také podle objemu, menší kolečka mají 60 litrů, větší klidně i dvojnásobek. Před koupí zkontrolujte šířku dveří zahradního domku nebo branky, kterou budete s kolečkem procházet, abyste jimi pohodlně projeli a kolečko mohli mimo sezónu odložit.
- Kolečka – se primárně dělí na plná, která jsou pevnější a odolnější, nebo nafukovací, která lépe tlumí nerovnosti na zemi. Většina výrobců nabízí také dokoupení náhradního kolečka, pokud by se vám po čase náhodou poškodilo.
- Rukojeti kolečka – bývají opatřeny plastovými krytkami, které zajistí lepší držení a protiskluznost.
- Konstrukce kolečka – u zahradních koleček není výjimkou ani dvoukolové provedení, které je poměrně stabilnější. Najdete také různé hloubky a šířky kolečka, výběr je opravdu pestrý a přizpůsobí se jakýmkoli požadavkům.
Pro menší zahrady jsou výbornou alternativou zahradní vozíky, které slouží k podobnému účelu jako kolečka. Zahradní vozíky můžete dle typu táhnout nebo tlačit před sebou. Existují vozíky na 4 kolech, které můžete jednoduše poskládat a odložit. Druhou možností jsou zahradní vozíky podobné nádobě na odpad, které mají dvě kolečka a zabírají méně místa. Vzhledem k plastové nebo textilní konstrukci mají sice menší nosnost, ale pro základní úkony v zahradě jsou dostatečné.
Na první pohled může působit jako méně běžné nářadí, ale využijete jej k množství zahradních prací. Od malých ručních kultivátorů, přes větší kultivátory s násadami, až po elektrické a benzinové kultivátory do velkých zahrad. Při jakých zahradních pracích se vám bude hodit?
- Příprava půdy před sázením – kultivátorem můžete rozdrobit velké kusy půdy a zlepšit její strukturu.
- Odstranění plevele – kultivátor je účinným nástrojem na odstranění plevele, který vytahuje i s kořeny, čímž zabráníte rychlému opětovnému růstu.
- Provzdušnění půdy – zlepšuje provzdušnění půdy a odvodnění. Podpoříte tím zdravý růst rostlin.
- Příprava záhonů – kultivátorem můžete vytvářet záhony, vytvořit řádky a připravit půdu k setí nebo sázení.
Správná zahradní hadice musí být dostatečně dlouhá, odolná a nezalamovat se. Hitem posledních let se stala pružná smršťovací hadice, která je lehká a můžete ji sbalit do velmi kompaktních rozměrů. Proudem vody se dokáže natáhnout až do trojnásobné délky, díky čemuž bez problémů zalijete široký okruh. Jejich výhodou je také poměrně příznivá cena a jednoduchá manipulace, kterou zvládnou i děti či senioři. Nevýhodou je menší odolnost, která se může projevit například při velmi silném průtoku vody nebo mechanickém poškození.