Kde postavit přístřešek?
Pokud přemýšlíte o přístřešku, měli byste zvážit nejen to, jaký bude mít účel, rozměry a vzhled, ale také to, kde ho postavíte. Možností k umístění přístřešku je přitom stejně mnoho jako možností k jeho využití. Při zvažování různých alternativ je třeba brát v úvahu v první řadě účel, k jakému má přístřešek sloužit. Důležitá je však také velikost a tvar pozemku, a také tvar rodinného domu a jeho situování v rámci parcely.
Vedle domu
Pokud bude přístřešek sloužit k parkování auta, je toto uspořádání velmi praktické. Parkovací místo je totiž dobré situovat co nejblíže ulici, resp. k přístupové komunikaci. Příjezd pak nebude zbytečně dlouhý a zpevněná plocha, po které se autem dostanete k parkování, nezabere zbytečně velkou část pozemku či zahrady. Zároveň je chytré, pokud to nemáte od zaparkovaného auta do domu příliš daleko – kratší vzdálenost oceníte jak při nošení nákupů z auta, tak i ve špatném počasí.
Video – přístřešek pro dvě auta vedle domu
Před domem
I toto umístění je pro přístřešek na auto chytrou volbou, a to nejen vzhledem k minimální vzdálenosti od cesty. Výhodu přístřešku zde může být jeho vzdušná konstrukce, takže na rozdíl od garáže nevytvoří neprůhlednou bariéru tam, kde by to mohlo překážet. Přístřešek na auto lze v tomto případě propojit také s konstrukcí přístřešku nad vchodem a vytvořit tak před domem praktický a zároveň architektonicky zajímavý prvek.
Na hranici pozemku
S umístěním přístřešku na hranici parcely s cestou zřejmě nebude problém. Jiná situace však může nastat na hranici vašeho pozemku se sousedem. Jakoukoliv stavbu totiž můžete situovat na hranici pozemku jen v takovém případě, pokud jejím umístěním nebude trvale omezeno užívání sousedního pozemku k určenému účelu. Minimální odstupové vzdálenosti přitom stanovuje stavební zákon. Podle něj byste měli stavět minimálně dva metry od hranice pozemku, a i to jen v případě, že soused nemá přesně naproti a příliš blízko okna do obytných místností.
Pokud byste chtěli jakoukoli stavbu umístit blíže k sousedovi, například přístřešek na auto na hranici pozemku, musíte se se sousedem dohodnout a váš záměr musí odsouhlasit i stavební úřad. A to může být mnohem jednodušší při vzdušné konstrukci přístřešku, než například u garáže. Při umístění přístřešku na hranici pozemku lze navíc „zabít dvě mouchy jednou ranou“ – stěnové panely přístřešku mohou zčásti nahradit plot.
Video – Přístřešek pro dvě auta na hranici pozemku
Za domem/nad terasou
Terasa za domem může rozšířit váš obytný prostor do exteriéru a příjemně propojit vaše bydlení se zahradou. Využití přístřešku na přestřešení terasy je chytrým řešením, díky kterému získáte pohodový venkovní prostor chráněný před deštěm i před pálícím sluncem. Svou terasu tak budete moci využívat od jara do podzimu v každém počasí i v každé denní době. Inspirace na přístřešky nad terasou naleznete také na naší podstránce věnované pergolám.
Situování přístřešku za domem však může mít své opodstatnění i tehdy, chcete-li jej využívat jako chráněné místo pro vašeho domácího mazlíčka, nebo k uložení dřeva do krbu. Dřevo se zde bude sušit na vzduchu, ale chráněno před deštěm a sněhem, tedy přesně tak, jak má. Při umístění každého přístřešku však pamatujte i na další souvislosti – například na bezpečné vzdálenosti, chcete-li dřevo pod přístřeškem nejen uložit, ale také řezat či štípat, nebo na to, abyste to s přichystanými polínky neměli daleko do domu.
U přístřešku v těsném kontaktu s domem – ať už bude před, vedle nebo za domem, byste měli přemýšlet i o jejich sladění. Přístřešky, které naleznete v naší nabídce, to umožňují nejen výběrem barev, ale i volbou stěnových panelů. Právě designové výplně stěn jsou přitom prvkem, který výrazně ovlivňuje vzhled přístřešku. Z přístřešku se tak dá vytvořit kontrastní objekt, který oživí jednoduchý moderní dům, ale můžete jej s domem i sladit. Stačí si zvolit barevnost sladěnou s rámy oken či odstínem střechy nebo panely, které budou harmonizovat s materiály použitými na fasádě či se zábradlím balkonů.
Video – přístřešek za domem
V zahradě
Právě v zahradě je ideální místo pro přístřešek, který chcete využívat jako altán či místo pro cvičení v každém počasí. Optimální volba je to i v případě přístřešku, který doplní zahradní domek – ať už bude sloužit jako sklad zahradního nářadí, domácí dílna nebo letní kuchyňka s posezením a grilem. Kromě vzdálenosti od hranice pozemku byste zde měli zvážit také vhodnou vzdálenost od domu.
Budete si pod přístřešek nosit kávu nebo oběd z kuchyně v domě? Potom byste to neměli mít příliš daleko. Nebo nechcete, aby se hluk a vůně z grilovací párty šířily až do ložnic či dětských pokojů? Potom by přístřešek neměl být příliš blízko, ani by neměl stát od domu v tom směru, ze kterého obvykle fouká vítr. Případně zvažte využití stěnových panelů k jeho odstínění.
Video – přístřešek v zahradě
Možností, které nabízí montovaná konstrukce našich přístřešků, je opravdu mnoho. Neuděláte proto chybu, pokud se inspirujete v naší galerii.
Potřebujete poradit?
Napište nám na e-mail info@gardeon.cz nebo zavolejte na infolinku +420 210 012 222 a my vám rádi pomůžeme s výběrem.